Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zdrowie

Cytologia podczas okresu

W innym artykule na naszym portalu dokładnie opisaliśmy badanie cytologiczne, natomiast w tym wpisie dowiesz się, czy cytologia podczas okresu jest dozwolona.

Badania cytologiczne a okres

Wizyta u ginekologa powinna odbywać się regularnie przynajmniej raz w roku. Niektórzy lekarze są zdania, że kobiety powinny badać się nawet 2 razy w ciągu roku. Cytologia jest zalecanym badaniem kontrolnym, które polega na pobraniu wymazu z pochwy pacjentki i analizie składu pobranej próbki. Badanie cytologiczne cechuje się tym, że potrafi wykryć raka szyjki macicy w bardzo wczesnym, bezobjawowym stadium. Uwaga! Wynik badania cytologicznego może być także niepoprawny przez przyjmowanie dopochwowych środków antykoncepcyjnych oraz leków. Jeżeli korzystasz z takich rozwiązań, przez cytologią odczekaj 3 dni, w innym razie rezultat badania może być przekłamany.

Najlepszym terminem na wykonanie cytologii jest okres dziesięciu dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Organizm kobiety jest wtedy zregenerowany i wyciszony, co pozwala na dokładny wynik badania. W tej przerwie między okresami wskazane jest wykonanie analizy próbki ze ścianek pochwy, ale także badania takie jak USG czy badanie manualne. Co zrobić w przypadku, kiedy masz umówioną wizytę u ginekologa, a Twoja miesiączka właśnie się zaczyna? Warto tak czy siak udać się do lekarza, który wykona inne badanie kontrolne. Prawdopodobnie zaproponuje także przyjście na ponowną wizytę po skończonym okresie. Koniecznie udaj się także do specjalisty, jeżeli Twój organizm przejawia niepokojące objawy tj. zwiększone krwawienia czy silne bóle podbrzusza.

Miesiączka jest niestety powodem, przez który lekarz ginekolog nie będzie w stanie przeprowadzić badania cytologicznego. Teoretycznie materiał do analizy może zostać pobrany, ale jego wynik będzie mocno przekłamany. Obecność złuszczonej błony śluzowej oraz krwi likwiduje możliwość miarodajnego badania. Jeżeli obawiasz się, że Twój termin będzie odległy i nie będziesz miała na niego czasu, zapytaj o możliwość pobrania próbki przez położną, która także może pobrać materiał do badania. Lekarz zamiast cytologii zaproponuje inne badanie. Może to być badanie manualne, USG czy sprawdzenie piersi. Regularne badania kobiet u ginekologa to podstawa i powinny być one odbywane regularnie. Warto wspomnieć, że większość badań ginekologicznych jest bezbolesna.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.