Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zioła

Majeranek na kaszel

Majeranek to bardzo popularne zioło, którego właściwości lecznicze znane są od lat i od bardzo dawna wykorzystywane są w medycynie naturalnej oraz ziołolecznictwie. Roślina ta jest coraz częściej używana jako naturalny sposób na pozbycie się uporczywego kaszlu.

Majeranek ogrodowy – właściwości lecznicze

Kiedyś używany był jako środek na dolegliwości żołądkowe, wzmocnienie serca, ale także jako substancja polepszająca popęd seksualny. Wierzono także, że jest mocną odtrutką na jad skorpiona. Aktualnie roślina jest polecana na chore zatoki, problemy z trawieniem, kaszel oraz odchudzanie. Majeranek ma także bardzo dobre właściwości przeciwutleniające.

Majeranek suszony – właściwości odżywcze (łyżeczka ok. 0,6 g)

Wartość energetyczna: 2 kcal

Białko: 0,08 g

Tłuszcz: 0,04 g

Węglowodany: 0,36 g

Zawartość witamin w majeranku (łyżeczka ok. 0,6 g)

Witamina C: 0,3 mg

Ryboflawina: 0,002 mg

Tiamina: 0,002 mg

Wit. B6: 0,007 mg

Wit. A: 48 IU

Wit. E: 0,01 mg

Wit. K: 3,7 µg

Zawartość minerałów w majeranku (łyżeczka ok. 0,6 g)

Magnez: 2 mg

Wapń: 12 mg

Żelazo: 0,5 mg

Potas: 9 mg

Majeranek na kaszel

Roślina posiada działanie wykrztuśne, co bardzo skutecznie może pomóc w pozbyciu się przeszkadzającego mokrego kaszlu. Nie tylko ułatwi usuwanie mokrej wydzieliny, ale także ułatwi oddychanie. Polecany także jest na stany zapalne. Metod wykorzystania majeranku jest bardzo wiele, a niektóre z nich znajdziesz w dalszej części artykułu

Jak wykorzystać majeranek?

Maść majerankowa

W większości aptek można znaleźć ten produkt. Smarujemy nią płatki nosowe, gdy spotkamy się z symptomami mokrego kataru. Z maści mogą korzystać już małe dzieci. Jeżeli nie znajdziesz jej w aptece, możesz łatwo wykonać ją w domu. Wystarczy zmieszać ochronną maść z witaminą A i suszonym majerankiem w proporcjach 1:1.

Napar majerankowy

Wystarczy zmieszać miód z łyżką suszonego majeranku. Zioło zalewamy szklanką wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Gdy ostygnie należy majeranek odcedzić, następnie dodajemy miód i całość mieszamy. Powstały napar należy pić 2 razy dziennie.

Płukanka majerankowa

Pomaga podczas zapalenia dziąseł. 10 g suchego majeranku należy zalać litem wrzącej wody, a następnie całość trzeba przykryć i po 15 minutach przecedzić. Płukanki można używać kilka razy dziennie.

Inhalacja z majeranku

2 łyżeczki majeranku wsypujemy do miski i zalewamy wrzątkiem. Do całości można dodać łyżkę sody oczyszczonej. Głowę nakryj ręcznikiem, nachyl się nad naczyniem z parą i wdychaj opary przez 15 minut. Inhalacja z majeranku pomoże Ci w nawilżeniu śluzówki, a także oczyści drogi oddechowe i odetka zatkany nos.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.