Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zdrowie

Jak leczyć padaczkę alkoholową?

Uzależnienie od alkoholu powoduje skutki zagrażające zdrowiu, a nawet życiu alkoholika. Mogą one wystąpić zarówno w trakcie trwania uzależnienia, jak i po odstawieniu alkoholu. Jednym z takich groźnych objawów jest padaczka alkoholowa. Na szczęście tylko w nielicznych przypadkach ma charakter trwały.

Czym jest padaczka alkoholowa?

Alkohol powoduje fizyczne i psychiczne uzależnienie organizmu. W początkowych etapach choroby alkoholowej wzrasta tolerancja na alkohol i organizm potrzebuje go coraz więcej do normalnego funkcjonowania, aż przyzwyczaja się do stałej obecności.

Nagłe odstawienie alkoholu lub gwałtowne zmniejszenie jego ilości może spowodować padaczkę alkoholową. Najczęściej pojawia się ona w 2 lub 3 dobie po odstawieniu alkoholu. Zdarza się jednak, że występuje nawet po upływie tygodnia. Poza brakiem alkoholu, do przyczyn padaczki alkoholowej zalicza się zaburzenie gospodarki elektrolitowej (niedobór magnezu oraz wapnia), nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników, nadmierne nawodnienie mózgu, uszkodzenie mózgu przez alkohol. Objawy padaczki alkoholowej są bardzo podobne do objawów epilepsji na tle neurologicznym.

Padaczka alkoholowa – objawy

Napady padaczki alkoholowej następują nagle i bez żadnych ostrzeżeń, nie jest wykrywana także w badaniu EKG. To najważniejsza różnica od pozostałych rodzajów padaczki.

Do typowych napadów padaczki alkoholowej należą:

  • drżenie rąk i nóg z różnym natężeniem,
  • utrata przytomności,
  • napięte mięśnie twarzy,
  • zaburzenia pracy serca,
  • rozszerzone źrenice,
  • wymioty i biegunka,
  • suchość jamy ustnej,
  • nieprawidłowe ciśnienie.

Czasami kilka napadów padaczki alkoholowej może pojawić się w krótkim okresie, zawsze jest to niebezpieczne i choremu należy udzielić pomocy doraźnej przed przyjazdem karetki pogotowia. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć głowę, która w wyniku drgawek narażona jest na uszkodzenia w wyniku uderzeń o twarde podłoże. Koniecznie trzeba także sprawdzić drożność jamy ustnej, by nie doszło do zadławienie lub przygryzienia języka.

Padaczka alkoholowa – leczenie

Wezwanie pogotowia ratunkowego nie rozwiązuje problemu padaczki alkoholowej, ponieważ pogotowie udziela tylko pomocy doraźnej i nie zabiera pacjenta na leczenie szpitalne. Nieleczona padaczka alkoholowa może powodować trwałe i nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu organizmu.

Alkohol jest taką samą toksyną uzależniającą dla organizmu jak narkotyki czy dopalacze. Detoksykacja powinna przebiegać w warunkach klinicznych pod kontrolą lekarzy różnych specjalności. Dzięki nim objawy odtrucia alkoholowego będą nie tylko mniej dotkliwe, ale również mogą zapobiec wielu późniejszym powikłaniom.

Odtrucie organizmu, czyli detoksykacja, to pierwszy krok do życia w trzeźwości, następnym jest psychoterapia. Odtrucie organizmu trwa najczęściej od 7 do 10 dni, w zależności od występujących dolegliwości. Poza padaczką alkoholową i towarzyszącymi jej objawami może powodować:

  • zmienność nastroju (od apatii po agresję),
  • dolegliwości fizyczne ze strony układu pokarmowego,
  • dolegliwości fizyczne związane z brakiem alkoholu,
  • omamy wzrokowe oraz słuchowe,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego.

To dla pacjenta zdecydowanie najtrudniejszy okres do przetrwania. Samodzielne zerwanie z nałogiem najczęściej kończy się niepowodzeniem, bez wsparcia ze strony doświadczonych lekarzy, nie potrafią poradzić sobie z problemem.

W klinice specjalizującej się w leczeniu uzależnienia alkoholowego mogą liczyć na całodobową opiekę lekarzy i personelu pielęgniarskiego. Dzięki temu detoksykacja będzie przebiegać znacznie łagodniej. Przede wszystkim lekarze na bieżąco monitorują stan pacjenta, a w razie konieczności wykonują dodatkowe badania oraz stosują odpowiednie środki farmakologiczne. Dzięki temu dolegliwości fizyczne i psychiczne są znacznie mniej uciążliwe. Leczenie na tym etapie pozwala także zapobiec trwałym uszkodzeniom niektórych organów (wątroba, nerki).

Detoksykacja to tylko pierwszy etap w leczeniu choroby alkoholowej. Kolejnym jest wyzwolenie się od uzależnienia psychicznego. Trwa on znacznie dłużej i polega głównie na psychoterapii indywidualnej i grupowej. W tym czasie osoba uzależniona otrzymuje wsparcie od psychologa, terapeutów oraz innych osób uzależnionych, którym udało się pokonać nałóg alkoholowy. Takie wsparcie pomaga przewartościować dotychczasowe życie, znaleźć nowe cele oraz odbudować zniszczone relacje rodzinne, oraz społeczne. Na tym etapie bardzo ważne jest wsparcie osób najbliższych, to bardzo mocna motywacja do zwalczania wszelkich pokus.

Artykuł sponsorowany

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.