Prawidłowa higiena uszu pozwala zapobiegać problemom ze słuchem i niedrożnością przewodów słuchowych. W zachowaniu czystości w naszych uszach mogą pomóc specjalne krople, które dzięki zawartości odpowiednich składników, skutecznie usuwają zalegającą wydzielinę utrudniającą słuch.
Krople poprawiające słuch
Nasz słuch jest bardzo delikatny i narażony na wiele czynników, które mogą go osłabić. Silny hałas, stres, starzenie się to czynniki, które pogarszają możliwości słuchowe człowieka. Na szczęście jest wiele opcji polepszenia słuchu bez udziału lekarza. Należy pamiętać jednak, jeżeli pogorszenie się tego zmysłu jest nagłe i silne, konieczna będzie wizyta u laryngologa, który sprawdzi czy problem nie jest bardziej skomplikowany.
Tabletki na poprawę słuchu
Tabletki te posiadają w swoim składzie substancje, które wzmacniają ukrwienie ślimaka, co polepsza odbieranie dźwięków. Przykładową substancją jest miłorzęb japoński, który polecany jest szczególnie osobom starszym. W tych preparatach znajdziemy także magnez, który chroni komórki nerwowe oraz wapń, który uczestniczy w przesyłaniu impulsów nerwowych. Inne substancje, które można znaleźć w tabletkach polepszających słuch to: wyciąg z gryki, wyciąg z chmielu zwyczajnego, wyciąg z czarnej jagody, potas, witamina PP.
Zioła na poprawę słuchu
Głównym zielem stosowanym na polepszenie słuchu jest korzeń żeń-szenia oraz liście miłorzębu japońskiego, które zwiększają ukrwienie ślimaka. Pomogą także w pozbyciu się innych problemów związanych ze słuchem tj. szumy uszne czy piski.
Krople do uszu
Ważne jest, aby uszy czyścić regularnie. Najlepiej używać do tego zwilżonego palca, a nie tak jak powszechnie przyjęto, patyczków higienicznych, bo one wpychają tylko wydzielinę głębiej. W aptekach można znaleźć wiele preparatów, które rozpuszczają masę zalegającą w uszach. Jednocześnie nawilżają wnętrze, co może dodatkowo polepszyć odbieranie dźwięku. Produkt jest łatwy w użyciu i nie stwarza ryzyka u szkodzenia błony bębenkowej.
Jak wybrać odpowiednie krople lub spray do uszu? Należy najpierw przeczytać ulotkę, aby upewnić się, że nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników. Warto poświęcić dłuższą chwilę na przeczytanie szczegółów na temat tych specyfików. Niektóre z nich posiadają dodatkowe substancje czynne, które przydają się w rozpuszczeniu twardych czopów woskowinowych. Inne natomiast mogą być stosowane na co dzień dzięki zawartości np. wody morskiej.
Należy pamiętać, że jeśli słuch pogorszył się nagle lub czujemy ból w środku ucha, należy skonsultować się ze specjalistą. Laryngolog może profesjonalnie wykonać płukanie ucha, które usunie całkowicie zalegającą wydzielinę.