Dyskopatia, zwana również przepukliną dysku, może dotykać różnych partii kręgosłupa: szyjnych, piersiowych lub lędźwiowych. Jednak w zdecydowanej większości przypadków u pacjentów zgłaszających się do lekarza z bólem pleców diagnozuje się dyskopatię lędźwiową, a więc uszkodzenie krążka międzykręgowego w dolnym odcinku kręgosłupa. Dochodzi do niego najczęściej na skutek nadmiernego obciążenia lub urazów będących następstwem wypadków. Na szczęście dyskopatię lędźwiową, niezależnie od przyczyny, można stosunkowo łatwo wyleczyć.
Jak rozpoznać dyskopatię lędźwiową?
Dyskopatia lędźwiowa wywołuje przede wszystkim dolegliwości bólowe w zmienionym chorobowo miejscu, czyli okolicy lędźwi. Ból ten jest bardzo intensywny i dodatkowo nasila się w trakcie ruchu, niekiedy towarzyszy mu także mrowienie i drętwienie kończyn dolnych, a w skrajnych przypadkach również zaburzenia czucia. Objawy te ułatwiają rozpoznanie dyskopatii lędźwiowej, niemniej ostateczna diagnoza stawiana jest dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych badań z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.
Na czym polega leczenie dyskopatii lędźwiowej?
Jeśli dyskopatia lędźwiowa nie jest zaawansowana, można zastosować leczenie zachowawcze polegające na regularnym wykonywaniu ćwiczeń fizjoterapeutycznych i przyjmowaniu leków przeciwbólowych. Leczenie dyskopatii lędźwiowej w stadium zaawansowanym jest nieco bardziej skomplikowane. Zwykle odbywa się przy użyciu trzech metod: nukleoplastyki, częściowej nukleotomii z plastyką pierścienia włóknistego albo endoskopowej mikrodiscektomii. To tzw. metody przezskórne, a więc mało inwazyjne. Takie leczenie dyskopatii lędźwiowej oferuje je wiele publicznych szpitali i prywatnych klinik w Polsce np. sport-klinika.pl oferująca następujące metody leczenia: przeskórne (nukleoplastyka, endoskopowa mikrodiscektomia czy częsciowa nukleotomia z plastyką pierscienia włóknistego) oraz operacyjne (mikrodiscektomia/nukleotomia, discektomia czy dystakcja miedzykloczysta sztywna).
Dlaczego nie należy bagatelizować dyskopatii lędźwiowej?
Dyskopatia lędźwiowa jest poważnym schorzeniem, które nie tylko wywołuje uciążliwe dolegliwości bólowe, ale też znacząco ogranicza ruchomość chorego obniżając w ten sposób jakość jego życia. Co gorsza, nieleczona dyskopatia może się rozwinąć i pociągnąć za sobą jeszcze groźniejsze dla zdrowia konsekwencje, na przykład doprowadzić do trwałego niedowładu kończyn dolnych, który praktycznie skaże chorego na wózek inwalidzki. Warto ryzykować?