Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

udar mózgu
Poradnik

Co zrobić, aby ustrzec się przed udarem mózgu?

Niewątpliwie udar mózgu można zaliczyć do kategorii chorób cywilizacyjnych. Skala występowania, a także wpływ naszego stylu życia wskazuje, że jest to bardzo poważny problem globalny niosący skutki zdrowotne, społeczne, a także ekonomiczne.

Udary mózgu są drugą przyczyną zgonów na świecie wśród osób po 40. roku życia – wskazują dane Światowej Organizacji Zdrowia. Coraz częściej na udary chorują młodsi – 30 i 40 -sto parolatkowie. Udar mózgu jest spowodowany uszkodzeniem naczyń, które z wiekiem tracą swoją elastyczność, twardnieją przez co zmniejsza się ich przepustowość, a także są bardziej podatne na pęknięcia wywołujące krwotok.

Ryzyko wystąpienia udaru mózgu możemy znacząco zmniejszyć jeśli zmienimy swój styl życia ograniczając stres, aktywnie spędzając czas, zdrowo się odżywiając, rezygnując z używek i regularnie poddawać się podstawowym badaniom.

Stres

Życie w stresie powoduje zwiększone ciśnienie krwi, które utrzymywane na wysokich wartościach przez dłuższy czas doprowadza do uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Dieta

Rezygnacja z tłustego i wysoko przetworzonego jedzenia pozwoli uniknąć wysokiego poziomu cholesterolu doprowadzającego do występowania miażdżycy. Odkładanie się w naczyniach blaszki miażdżycowej doprowadza do sukcesywnego zamykania się okna naczynia. W momencie trafienia na skrzep, który nie będzie mógł swobodnie przepłynąć, zatka przepływ krwi transportowanej do potrzebujących tlenu obszarów mózgu.

Aktywność fizyczna

Regularne uprawianie sportu, co najmniej 3 razy w tygodniu, znacząco obniża ciśnienie krwi, poprawia kondycję naczyń, a także naszą tę fizyczną jak i tę psychiczną.

Alkohol, papierosy, narkotyki

Oprócz tego, że niosą wysokie ryzyko nowotworów i innych poważnych schorzeń, znacząco podnoszą ciśnienie krwi i kilkukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Skutki udaru mózgu

Udar mózgu niesie ze sobą bardzo poważne skutki, największym z nich jest utrata życia. Szacuje się, że ilość chorych na udar mózgu będzie stale rosła, co niesie poważne konsekwencje społeczne i ekonomiczne. 

Stan większości chorych po udarze nie pozwala im na normalne funkcjonowanie, w tym podejmowanie pracy zarobkowej. Stają się więc ciężarem dla bliskich i gospodarki. Potrzebują także stałej, opieki i kosztownej rehabilitacji. Tracą samodzielność i są zależni od innych co negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne. Warto zatem przekalkulować czy nie warto zapobiegać niż leczyć, tym bardziej, że często nie da się wyleczyć i w

Potrzebują także stałej, opieki i kosztownej rehabilitacji. Tracą samodzielność i są zależni od
innych co negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne. Warto zatem przekalkulować czy
nie warto zapobiegać niż leczyć, tym bardziej, że często nie da się wyleczyć i wrócić do
pełnego zdrowia i samodzielności.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.