Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

zwyrodnienie kolana
Zdrowie

Czym jest zwyrodnienie kolana? Jak się je leczy?

Największym stawem człowieka jest staw kolanowy potocznie nazywany kolanem. Jest odmianą stawu zawiasowego. Łączy udo z podudziem (łydką). Ze względu na umiejscowienie, funkcję i budowę jest szczególnie narażony na przeciążenia i urazy. Żeby działać prawidłowo i wykonywać swoje wszystkie ruchy, staw kolanowy musi być elastyczny, a żeby przenosić duże obciążenia, musi być jednocześnie bardzo wytrzymały. Kolano jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów, składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów, które zużywają się na skutek upływu czasu i ewentualnych kontuzji. Zwyrodnienia stawów są ceną płaconą przez współczesne społeczeństwa za postęp cywilizacyjny i wydłużenie życia. Co piąty Europejczyk ma problemy związane ze zwyrodnieniem stawów kolanowych. Około 40% zwyrodnień stawów kolanowych jest spowodowane starzeniem się organizmu, pozostałe 60% przypadków jest skutkiem nadmiernych przeciążeń, urazów i kontuzji. Zwyrodnienie kolan najczęściej występuje u osób w średnim wieku i starszych, ale może pojawić się w każdym wieku, jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności.

Objawy zwyrodnienia kolana

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych jest schorzeniem przewlekłym i postępującym, związanym z degeneracją chrząstki stawowej. Przyczyny zmian zwyrodnieniowych kolan nie są do końca poznane.  Zmianom zwyrodnieniowym kolan sprzyja brak ruchu, nadwaga, osłabienie i zaniki mięśni, czynniki dziedziczne, przebyte urazy, przebyte choroby wieku dziecięcego, wielokrotnie powtarzające się ruchy, oraz starzenie się organizmu. Zwyrodnienie kolan wiąże się więc z rozwojem cywilizacyjnym, ograniczeniem aktywności fizycznej, nadmiernymi przeciążeniami kolan, nadwagą, otyłością i wydłużeniem długości życia człowieka. Urazy łąkotek kolanowych oraz innych struktur stawu, przyspieszają zmiany zwyrodnieniowe. Pierwsze objawy zwyrodnienia kolana to uczucie sztywności kolana po dłuższym staniu, siedzeniu lub po przebudzeniu. Następnie pojawiają się, w przedniej lub przyśrodkowej części kolana, bóle nasilające się podczas ruchu. Mogą wystąpić obrzęki. Kolejny objaw to odczuwalne dla pacjenta chrupanie i trzeszczenie w kolanie w trakcie zginania i prostowania kolana sygnalizujące znaczne zaawansowanie uszkodzenia stawu. Rozwój schorzenia skutkuje ograniczeniem ruchomości w stawie, pojawia się przykurcz zgięciowy, nie można wyprostować kolana i pacjent zaczyna funkcjonować na lekko zgiętej nodze i bezwiednie kuleje.

Leczenie zwyrodnienia kolana

Diagnozowaniem i leczeniem zmian zwyrodnieniowych kolan zajmują się również specjaliści z kliniki ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center. Przebieg leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Metody nieinwazyjne polegające na zmianie trybu życia, zastosowaniu stabilizacji kolana za pomocą ortezy i wspomaganiu farmakologicznym mogą zmniejszyć ból w kolanie i zlikwidować stan zapalny. Gdy choroba jest zaawansowana i leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, konieczna jest interwencja chirurgiczna. W zależności od zaawansowania schorzenia i stopnia degradacji powierzchni stawowych w klinice stosuje się: artroskopię, zabieg małoinwazyjny, mający na celu oczyszczenie jamy stawu i ewentualną naprawę uszkodzonej chrząstki, endoprotezoplastykę jednoprzedziałową stawu kolanowego oraz endoprotezoplastykę całkowitą stawu kolanowego. Klinika Carolina Medical Center w leczeniu pacjentów stosuje najnowsze dostępne na rynku technologie.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.