Wszędzie można przeczytać, że należy ograniczać dzienne spożycie cukru do absolutnego minimum i jest to poniekąd prawda. Ten biały słodzik nie powinien być przez nas używany w dużych ilościach, ponieważ łatwo prowadzi do rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych.
Normy spożycia cukru
Nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne zależy od wielu czynników tj. tryb życia, aktywności fizycznej, płci, wzrostu oraz wagi. Większym zapotrzebowaniem będzie cechował się fizycznie pracujący mężczyzna uczęszczający dodatkowo na siłownię niż kobieta pracująca w biurze. Średnie zapotrzebowanie energetycznie to 2000 kcal dziennie. Cukier, według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia nie powinien przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Na powyższym przykładowym zapotrzebowaniu 2000 kalorii, maksymalną ilością spożytego cukru jest 50 g. Idealna i zdrowa wartość to ok. 5% dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Niestety w dzisiejszych czasach, cukier znajduje się prawie wszędzie. Znajdziemy go bez problemu w prawie każdym przetworzonym produkcie i przestrzeganie jego spożycia jest bardzo trudne. Dla porównania: jedna szklanka coli to aż 26 g cukru. Szklanka soku to nawet 28 g cukru, więc wystarczy wypić 2 puszki coli lub 2 szklanki soku i już przekraczamy zalecaną wartość przez WHO.
Skutki uboczne jedzenia cukru
- cukier zwiększa poziom cholesterolu we krwi, przez co przyczynia się do rozwoju miażdżycy
- powoduje nadciśnienie tętnicze
- może zaostrzyć stany zapalny stawów, ponieważ niszczy strukturę kolagenu
- nadmiar cukru gromadzi się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, nie tylko tej podskórnej, ale także tej wewnątrz jamy brzusznej, co może prowadzić do stłuszczenia wątroby oraz otyłości
- duże ilości cukru uszkadzają kolagen oraz elastynę, co za tym idzie, skóra może wyglądać starzej i straci swoją jędrność
- wypłukuje wapno oraz zakwasza organizm
- przyczynia się do powstawania próchnicy oraz stanów zapalnych w jamie ustnej
Zamienniki cukru białego
Istnieją produkty reklamowane jako zamienniki białego cukru. Są to słodziki, które najczęściej mają obniżoną wartość kaloryczną. Poniżej prezentujemy listę słodzików naturalnych na które warto zwrócić uwagę będąc w sklepie.
- Stewia – jest to roślina rosnąca w Ameryce Południowej i w swoich liściach oraz łodygach zawiera glikozydy stewiolowe, które nadają jej bardzo słodki smak. Stewia jest ponad 200 razy słodsza od białego cukru, dlatego od dawna używana jest do słodzenia napojów i deserów.
- Ksylitol – wytwarzany z kory brzozy. Jest polecany szczególnie cukrzyom, ponieważ ma prawie 10-krotnie niższy indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje wyrzutów insuliny do krwiobiegu po jej spożyciu. Oprócz tego zawiera ok. 40% mniej kalorii niż tradycyjny cukier, przy czym jest bardzo podobny do niego w smaku.
- Miód – mimo tego, że ma podobną kaloryczność do białego cukru, ma sporo zalet prozdrowotnych. Ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, pomaga w łagodzeniu objawów astmy i kataru siennego, poprawia funkcjonowanie układu trawiennego.