Każdy chciałby mieć zdrowe i zadbane paznokcie, jednak ciągle jesteśmy narażeni na infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Grzybica paznokci to niestety popularny wątek, a najczęściej występuje na paznokciach u stóp.
Objawy
- na paznokciu stopniowo pojawiają się przebarwienia, najpierw białawe, następnie żółte, aż osiągają brązowy kolor,
- płytka ulega złuszczeniu i rozwarstwia,
- stopy wydają nieprzyjemny zapach.
Grzybica paznokci – leczenie
Grzybicę paznokci powinniśmy powierzyć profesjonaliście – lekarzowi. Domowe metody nie są tak skuteczne jak leki przepisane przez doktora. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do dermatologa, który dokładnie obejrzy zmianę chorobową i dobierze odpowiednie leczenie. W dzisiejszych czasach jest duży wybór środków leczniczych, więc eliminacja tego problemu jest kwestią nawet kilku tygodni.
Głównym narzędziem walki z grzybicą jest terbinafina, czyli antybiotyk wykorzystywany w walce z drożdżakami, dermatofitami lub pleśniami. Lekarz musi dokładnie obejrzeć zmianę chorobową, aby odpowiednio trafić z lekiem. Lek z terbinafiną przyjmuje się codziennie nawet przez kilka miesięcy, aby zapobiec nawrotowi choroby. Są też inne substancje takie jak itrakonazol, którego kuracją trwa niespełna miesiąc.
W aptekach można znaleźć także leki stosowane miejscowo. Są one sprzedawane najczęściej w formie lakierów lub żelów. Najczęściej występującą substancją czynną w tych środkach jest amorolfina, cyklopiroks oraz bifonazol. Są to mniej skuteczne leki niż te przyjmowane doustnie, dlatego sięga się po nie jako uzupełnienie kuracji tabletkami.
Chirurgiczne usuwanie grzybicy paznokci
Jeżeli infekcja jest uporczywa, lekarz prowadzący może zasugerować zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zakażonej płytki paznokcia, co eliminuje źródło problemu. Po usunięciu płytki, łożysko paznokcia oraz wał paznokciowy są dokładnie oczyszczane, aby grzyby nie wznowiły zakażenia.
Istnieją także zabiegi laserowe, które usuwają grzybicę paznokcia, niestety kosztują dużo więcej niż tradycyjne metody.
Domowe sposoby na grzybicę paznokcia
Jeżeli nasz paznokieć jest źródłem infekcji, a nie możemy w najbliższym czasie udać się do specjalisty, można spróbować chwilowo redukować zakażenie za pomocą domowych sposobów:
- przestrzegajmy higieny stopy, należy myć je 1-2 razy dziennie z użyciem mydła antybakteryjnego lub szarego,
- obuwie powinno być w odpowiednim rozmiarze, nie może uciskać skóry ani paznokcia,
- używanie olejku herbacianego może pomóc w trakcie kuracji grzybicy paznokci – należy go wcierać 2 razy dziennie w płytkę paznokcia,
- czosnek, dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym także się przyda – należy wcierać go w paznokcia dwa razy dziennie,
- płukanka z octu jabłkowego – ocet mieszamy w proporcji 1:1 z ciepłą wodą, a następnie moczymy stopy raz dziennie przez 15 minut
Domowe sposoby nie wyleczą do końca infekcji, więc wizyta u lekarza jest zdecydowanie konieczna. Rozmowa ze specjalistą pomoże w uniknięciu nieprzyjemnych konsekwencji związanych z nieleczoną grzybicą.