Wypryski na twarzy czy ciele nie są niczym niecodziennym, zarówno u nastolatków, jak i u dorosłych. Nie da się jednak ukryć, że podobne objawy zauważone u małego dziecka mogą zaniepokoić rodziców. Wówczas prawdopodobnie mamy do czynienia z egzemą – jest to tzw. wyprysk dziecięcy, który pojawia się u noworodków i niemowląt. Jak to zwalczyć?
Jak rozpoznać wyprysk dziecięcy?
Wyprysk dziecięcy jest bezpośrednio związany z atopowym zapaleniem skóry – warto jednak zaznaczyć, że to schorzenie u niemowląt zazwyczaj mija przed ukończeniem 5. roku życia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ignorować symptomy. Im szybsza reakcja, tym większa szansa, że nasza pociecha szybko pozbędzie się nieprzyjemnego problemu.
Do najczęściej zauważalnych objawów wyprysku dziecięcego zaliczamy:
- zaczerwienienie na policzkach, któremu nierzadko towarzyszą małe, swędzące pęcherzyki;
- podrażnienia występujące na skroniach, czole czy na głowie;
- powstające strupy.
Egzema u dziecka może się nasilać w okresie jesienno-zimowym, kiedy korzystamy z ogrzewania. Wyprysk zimowy występuje również u dorosłych osób, jednak dla niemowlaka przegrzanie jest szczególnie niebezpieczne.
Jak się pozbyć wyprysku dziecięcego?
Leczenie dziecięcej egzemy – niezależnie, czy to jedynie wyprysk zimowy – wymaga konsultacji z lekarzem. Nie powinniśmy samodzielnie próbować pozbyć się objawów, ponieważ w ten sposób możemy bardziej zaszkodzić maluchowi. Należy też przy tym używać łagodnych środków myjących, takich jak olejek do mycia ciała i włosów Atopiance Mixa Baby.
Jeśli pediatra zdiagnozuje wyprysk zimowy, to powinniśmy przede wszystkim dbać o to, by dziecko nie było narażone na zbyt wysoką temperaturę. Dlatego kąpiele w ciepłej wodzie nie powinny trwać zbyt długo. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup nawilżacza, co sprawi, że powietrze nie będzie zbyt suche.
Niezwykle istotne jest także zadbanie o czystość wszystkich ubranek dla niemowlaka, ponieważ materiał może dodatkowo podrażniać skórę. Powinniśmy prać je wyłącznie przy użyciu łagodnych produktów. Dodatkowo najlepiej wybierać ubranka wykonane z bawełny – kontakt z nią zazwyczaj nie wywołuje gwałtownych reakcji na ciele.