Łokieć tenisisty to schorzenie, które objawia się bólem (w zaawansowanym stadium bardzo silnym) w okolicy łokcia. Może on występować nie tylko podczas zwykłych ruchów przedramienia lub nadgarstka, ale także w czasie spoczynku np. podczas snu. Ból spowodowany jest stanami zapalnymi tkanki miękkiej oraz ścięgien łokcia.
Łokieć tenisisty objawy – kiedy do lekarza?
Schorzenie, w potocznej nazwie łokieć tenisisty, to poważne zapalenie tkanek ścięgien i tkanki miękkiej usytuowanych blisko stawów łokcia. Może temu towarzyszyć obrzęk, choć niekoniecznie. Ból pojawia się podczas wykonywania pewnych czynności np. w momencie brania do ręki szklanki z herbatą lub próby jakiegokolwiek chwytu dłonią.
Łokieć może zaboleć również podczas zwykłego gestu uściśnięcia dłoni na powitanie. Dolegliwość bólowa w łokciu pojawia się również podczas skręcania nadgarstka w jedną i drugą stronę. Odczuwanie bólu jest możliwe również w trakcie prostowania tegoż nadgarstka oraz całego przedramienia.
Sztywność w łokciu, czyli niemożność jego wyprostowania bez bólu to objaw wczesnego stadium choroby. Po rozruszaniu ręki ból mija, ale nie należy tego lekceważyć, gdyż rozpoczęty stan zapalny z czasem przejdzie w ostre zapalenie trudniejsze do wyleczenia. Jeżeli zdiagnozujemy u siebie powyższe dolegliwości, powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza.
Jak radzić sobie z entezopatią łokciową?
Choroba atakująca ścięgna i tkanki miękkie w okolicy łokcia jest wynikiem zanikania mięśni w tej okolicy kości. Najczęściej atakuje ona osoby pracujące przy komputerze, gdzie łokcie i nadgarstki są w długotrwałym bezruchu.
Tenisiści rzadko zapadają na to schorzenie. Procentowo dotyka to zaledwie 10% sportowców w tej dyscyplinie. Poprawienie ruchomości stawów wpłynie na zahamowanie dalszej degradacji tkanek. Lekarz wprowadzi leczenie farmakologiczne. Mogą to być maści, leki doustne oraz iniekcje domięśniowe lub tzw. blokada i przede wszystkim fizjoterapię.
Jak sprawdzić, czy chorujemy na łokieć tenisisty?
Wystarczy, będąc w pozycji siedzącej, oprzeć zaciśniętą pięść na stole i mocniej docisnąć ją do blatu. Jeżeli mamy zespół łokcia tenisisty, poczujemy ból w łokciu, czasami promieniujący do nadgarstka lub ramienia.
Warto przyjrzeć się też obydwu łokciom. Porównanie jednej ręki do drugiej pozwoli zauważyć, czy objęty bólem łokieć ma obrzęk. Opuchliznę warto obłożyć kompresem z wodnego roztworu octowego, zanim dostaniemy się na wizytę do lekarza. Doraźnie możemy sobie pomóc maściami przeciwzapalnymi.
Zdarza się, że nie możemy zgiętego łokcia wyprostować nawet za pomocą drugiej ręki. Warto wówczas zastosować obciążenie, jakim mogą być zwykłe zakupy w torbie z uchwytami. Bierzemy do ręki siatkę z zawartością 1-2 kg zakupów. Trzymając siatkę z zakupami, pozwalamy ręce samej wyprostować się w łokciu bez zaciskania pięści i używania mięśni przedramienia.
Jak długo leczy się łokieć tenisisty?
W przypadku wcześnie zdiagnozowanej choroby i szybkiemu podjęciu leczenia objawy zwyrodnieniowe mogą być szybko zahamowane i cofnięte. Im jednak dłużej zwlekamy z pójściem do lekarza, tym dłużej będziemy wychodzić z tego schorzenia. Zdarzają się przypadki, że pacjenci trafiają do przychodni z łokciem tenisisty dopiero po kilku latach od pierwszych objawów. Zgłaszają się tacy pacjenci do przychodni dopiero wówczas, gdy ból stał się już tak silny, że okazał się niemożliwy do wytrzymania.
W takim przypadku leczenie będzie niesłychanie długie, gdyż stopień degeneracji tkanek jest tak duży, że nawet nie zawsze lekarz jest w stanie przywrócić pacjentowi całkowitą ruchomość stawu. Może też już być mocno zaawansowany zanik mięśni, co będzie wiązało się z długotrwałą fizjoterapią.