Odpowiednio dobrane masy wyciskowe stanowią podstawę do odwzorowania jamy ustnej pacjenta. Stosowane są powszechnie w implantologii, protetyce czy ortodoncji. Jak je dzielimy i czym charakteryzuje się konkretna grupa mas wyciskowych?
Masy alginatowe i elastomerowe
Masy wyciskowe możemy podzielić między innymi na alginatowe oraz elastomerowe. Masy alginatowe stosowane są w przypadku wykonywania modeli orientacyjnych. Używa się ich również do tworzenia form i protez ruchomych. Alginaty produkuje się poprzez zmieszanie wody z dokładnie odważoną porcją proszku- masę umieszcza się w specjalnej misie. Zaletą mas alginatowych jest łatwość użycia oraz niska cena. Niemniej jednak są one nietrwałe, trudno je doczyścić (a zwłaszcza zdezynfekować), są też niestabilne wymiarowo. Alternatywnym rozwiązaniem są znacznie trwalsze masy elastomerowe, które dobrze odwzorowują wszelkie szczegóły. Charakteryzują się też wysokim stopniem zwilżalności.
Masy silikonowe
W gabinetach stomatologicznych najczęściej stosowane są masy silikonowe, które charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz dobrze odwzorowują wszelkie szczegóły. Ważną ich cechą jest też ekonomiczność- z jednej wycisku można przygotować kilka różnych modeli. Masy silikonowe występują w postaci rzadkiej oraz bardzo gęstej. Te pierwsze pakuje się do strzykawek bądź tubek, natomiast drugie- do słoików. Zaletą silikonów jest fakt, iż nie mają one zapachu ani smaku.
Jakie cechy powinien mieć materiał na masę wyciskową?
Dobrej jakości materiał wyciskowy powinien:
- idealnie odwzorowywać szczegóły,
- cechować się dużą wytrzymałością,
- być stabilny, dzięki czemu nie odkształca się po wyjęciu z ust.
Ze względu na dobro pacjenta, materiał nie może być toksyczny, natomiast musi wykazywać się bio kompatybilnością. Ważne, aby miał też akceptowalny smak oraz zapach- dotyczy to zwłaszcza pacjentów wrażliwych na tego typu bodźce.
Zasady doboru masy wyciskowej do potrzeb pacjenta
Zadaniem każdego stomatologa jest dokonanie wyboru właściwej masy wyciskowej, w zależności od tego, jakie dokładnie działania zamierza podjąć. W przypadku mas roboczych najczęściej sięga się po alginat. Tymczasem poszukując dobrze odwzorowujących modeli, warto posiłkować się silikonami, które są także znacznie trwalsze. Masy wyciskowe można podzielić na elastyczne oraz nieelastyczne- stomatolodzy sięgają po poszczególne ich rodzaje w zależności od tego, na jakim obecnie są etapie prac. Firmy dostarczające materiały na masy wyciskowe skupiają się dziś przede wszystkim na ich jakości, dlatego są one w pełni bezpieczne dla pacjentów.