Zaburzenia erekcji należą do najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn [1]. Jeszcze do niedawna problem ze wzwodem dotyczył głównie dojrzałych panów po 50 roku życia. Niestety niemożność osiągnięcia pełnego wzwodu pojawia się w coraz młodszym wieku. Na poważne zaburzenia erekcji cierpią bowiem młodzi mężczyźni. Z czego wynika ten problem i jak można sobie z nim skutecznie poradzić?
Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn- najważniejsze przyczyny
Zaburzenia erekcji wiążą się ze stałą lub nawracająca niemożnością osiągnięcia i/lub utrzymania przez mężczyznę wzwodu w stopniu wystarczającym do zadowalającej aktywności seksualnej. Do zaburzeń libido i erekcji dochodzi z przyczyn zarówno psychogennych, jak i somatycznych [2]. Problemy ze wzwodem o podłożu psychogennym są najczęstsze wśród młodych mężczyzn. Zaburzenia erekcji na tym tle wiążą się z różnymi czynnikami. Mogą wynikać z negatywnych doświadczeń, jakie pojawiły się w wieku dojrzewania. Rozpad rodziny, brak wzorców do naśladowania, patologia w domu rodzinnym często mają kluczowy wpływ na problemy z erekcją pojawiające się w młodym wieku. Niewątpliwie przyczyniają się do takiego stanu także kompleksy, rozmaite fobie czy lęki. Brak wzwodu pojawia się również jako konsekwencja braku odpowiedniego partnera, monotonii w związku i zaniku pożądania. To równie częste przyczyny impotencji u młodych mężczyzn, jakie są wymieniane przez specjalistów. Powodem braku wzwodu może być też stres, niska samoocena, problemy emocjonalne i wiele innych przyczyn o podłożu psychicznym.
Brak wzwodu- jak sobie skutecznie radzić z tym problemem?
Reaktywność erekcyjna jest fundamentem seksualności mężczyzny i realizowania się w roli kochanka [3]. Jeśli wzwód jest niepełny lub erekcja nie pojawia się wcale, staje się to powodem wstydu i poważnych kompleksów. Może nawet spowodować całkowitą rezygnację z życia seksualnego. Co więcej, jeśli sytuacja taka będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, z pewnością wywrze niekorzystny wpływ na wszystkie aspekty życia młodego mężczyzny. Nie musi się jednak tak stać. Większość kłopotów ze wzwodem można łatwo rozwiązać. Jeśli problem tkwi w psychice pacjenta, pomocna będzie indywidualna terapia. Organiczne przyczyny braku erekcji leczy się za pomocą odpowiednich leków. Właściwie dobrana terapia farmakologiczna najczęściej szybko przynosi oczekiwane efekty. Zdarza się jednak, że problem z erekcją jest poważniejszy. W takiej sytuacji może być konieczne wdrożenie leczenia chirurgicznego.
Impotencja u młodego mężczyzny nie musi być wyrokiem skazującym go na całkowitą abstynencję seksualną. Zaburzenia erekcji można bowiem skutecznie leczyć. Nie warto zatem z tym zwlekać. Odpowiednia metoda leczenia przywróci radość z seksu.
1. Zbigniew Lew-Starowicz Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji Seksuologia Polska 2005;3(2):60-63.
2. Jarząbek-Bielecka G., Mizgier M., Andrzejak K., Guszczyńska-Losy M., Pisarska-Krawczyk M., Wilczak M., Kędzia W., Sajdak S. Zaburzenia libido i erekcji z uwzględnieniem przyczyn endokrynologicznych. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu. 2018;2(55):269–272. DOI: https://doi.org/10.20883/ppnoz.2018.40
3. Prof. dr hab. med. Zbigniew Lew-Starowicz lek. med. Michał Lew-Starowicz — Mężczyzna z zaburzeniami erekcji. Przegląd Seksuologiczny, WYDANIE SPECJALNE, październik 2006