Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Sprzęt rehabilitacyjny
Poradnik Zdrowie

Sprzęt rehabilitacyjny, kupić czy wypożyczyć?

Rehabilitacja ma na celu przywrócić osoby niepełnosprawne fizycznie lub psychicznie, a także osoby z problemami zdrowotnymi (np. po urazach, związanych z wadą postawy czy starzeniem się organizmu) do pełnej lub możliwie najlepszej sprawności ruchowej i psychicznej. Jest to proces czasochłonny, wymagający nadzoru lekarza lub zespołu lekarzy posiadających specjalność w danych dziedzinach. Są to przede wszystkim fizjoterapeuci, logopedzi, psychologowie i pielęgniarki. Ponadto jest to często proces kosztowny, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt potrzebny do rehabilitacji. Dojazdy do ośrodków rehabilitacyjnych mogą być uciążliwe, więc często rodzina pacjenta decyduje się na kupno potrzebnego sprzętu do domu. Czy jednak zawsze się będzie to opłacać?

Kiedy kupić sprzęt rehabilitacyjny?

Jeśli zaburzenia są bardzo silne, liczne i powodują cierpienie, konieczne są codzienne ćwiczenia i stały dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego, takiego jak piłki, drabinki, taśmy, sprzęt do kinezyterapii, łóżka rehabilitacyjne, kształtki itp. Kupienie sprzętu i łóżka rehabilitacyjnego będzie się opłacać wtedy, gdy wiadomo, że terapia będzie trwała bardzo długo. Dotyczy to przede wszystkim dzieci z niepełnosprawnościami, osób z poważnymi urazami oraz osób starszych z poważnymi zmianami zwyrodnieniowymi. 

Kiedy wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny?

Nie zawsze będzie się opłacać kupno sprzętu rehabilitacyjnego. Jest on mimo wszystko drogi, a także często brakuje w domu na to miejsca. Dlatego w większości uleczalnych chorób i mniej poważnych urazów opłacać się będzie wypożyczyć potrzebny sprzęt. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oferuje łóżka rehabilitacyjne często wraz z transportem do domu. Są one potrzebne, ponieważ zwykłe łóżka są zbyt miękkie, a poza tym potrzebna jest regulacja wysokości. Jeśli potrzebny jest masażysta, który będzie przyjeżdżał do domu, to łóżko powinno posiadać także otwór na twarz. Natomiast w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego znajdziemy wszelkie potrzebne przyrządy, urządzenia i sprzęty do rehabilitacji – od sprzętu do kinezyterapii po sprzęt do hydroterapii. 

Podsumowanie

Jeśli staniemy przed decyzją o kupnie lub wypożyczeniu sprzętu i łóżek do rehabilitacji, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czynniki ekonomiczne. Jeśli koszty wypożyczania sprzętu będą większe od ich kupna, wtedy należy wybrać opcję kupna, jednak w większości przypadków terapia ma na celu eliminację określonych wad i po zakończeniu terapii sprawność powinna zostać przywrócona. Wtedy lepiej jest po prostu ten sprzęt wypożyczyć i zwrócić po czasie użytkowania. Należy pamiętać, by zwrócić łóżka i sprzęt w takim stanie jak przed wypożyczeniem – inaczej możemy spodziewać się potrąceń z kaucji, dlatego trzeba o sprzęt dbać i postarać się, by nic się nie zgubiło. Ważne jest również to, że ćwiczenia muszą być wykonywane prawidłowo i zanim zdecydujemy się na rehabilitację w domu, trzeba dokładnie nauczyć się wszystkich ćwiczeń pod okiem lekarza w ośrodku rehabilitacyjnym – szczególnie, jeśli chodzi o pracę rodzica z dzieckiem. 

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.