Fizjoterapeuta to szczególnie ważna specjalizacja medyczna, biorąc pod uwagę starzenie się naszego społeczeństwa. Jednak opieka nad pacjentami cierpiącym na zaburzenia ruchu nie ogranicza się tylko do osób starszych – potrzebujemy jej wszyscy. Sportowcy, osoby po wypadkach, osoby pracujące przy komputerze, dzieci z wadami kręgosłupa. Sprawdź, czym zajmuje się fizjoterapeuta.
Uprawnienia i kompetencje fizjoterapeuty
W 2015 roku weszła w życie Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, z której dowiadujemy się, że jest to samodzielny zawód medyczny, którego praca polega na świadczeniu usług zdrowotnych – diagnostyce, kwalifikowaniu, planowaniu oraz wdrażaniu różnych metod mających na celu badanie i leczenie zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, sercowo-naczyniowych, oddechowych i neuromięśniowych. Brzmi poważnie i faktycznie tak jest, gdyż specjalista ten musi posiadać wykształcenie wyższe lub wykształcenie zdobyte w szkole policealnej uprawniające do wykonywania tego zawodu. Nie może być więc nim ktoś, kto ukończył zaledwie jeden kurs masażu. Sprawdź kwalifikację swojego fizjoterapeuty; może się bowiem okazać, że ulży, poprawi komfort twojego życia i przywróci ulgę, zwłaszcza jeśli zmagasz się z bólami kręgosłupa, przeszedłeś udar mózgu lub doznałeś urazu rdzenia kręgowego, lub jeśli cierpisz na osteoporozę, zmiany zwyrodnieniowe stawów, astmę, chorobę Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.
Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta?
Na przykład fizjoterapeuta Gdańsk stawia na celu pomóc pacjentowi lepiej zadbać o swoje ciało poprzez usprawnienie funkcjonowania narządów ruchu, a robi to poprzez wykorzystanie różnorakich metod: fizykoterapii (leczeniu za pomocą nieszkodliwych dla ciała ludzkiego prostych zjawisk fizycznych jak ultradźwięki czy pole magnetyczne), kinezyterapii (gimnastyką leczniczą), masażami i leczniczymi kąpielami. Fizjoterapeuta jest wykwalifikowany, by przeprowadzić testy określające zdolności ruchowe pacjenta, do opracowania i wdrożenia indywidualnego plan zabiegów, ćwiczeń oraz masażów, a także do prowadzenia dokumentacji medycznej. Innymi jego zadaniami może być przeprowadzanie i publikowanie badań naukowych z zakresu jego specjalizacji w celu aktualizowania bieżącej wiedzy o stanie ludzkiego ciała, jego funkcjonowaniu, schorzeń, sposobów zapobiegania im i leczenia.
Jakimi metodami leczy fizjoterapeuta?
Oto lista metod, z którymi najczęściej spotkamy się w gabinecie fizjoterapeuty:
- Ćwiczenia izolowane;
- Gimnastyka rehabilitacyjna;
- Hydroterapia;
- Laseroterapia;
- Terapia ultradźwiękami;
- Pole magnetyczne;
- Elektroterapia;
- Światłolecznictwo;
- Krioterapia;
- Wykorzystanie taśm kinezjologicznych;
- Masaże.
Jak widać, sposobów na leczenie pacjenta jest wiele. Zazwyczaj specjalista nie korzysta tylko z jednej, lecz z kilku w celu osiągnięcia najlepszych efektów.
Czy warto spróbować?
Nawet jeśli nie cierpisz na dolegliwości związane z bólami kręgosłupa ani nie uprawiasz sportów, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, powinieneś rozważyć wizytę. Od kręgosłupa bierze się wiele chorób, którymi można zaradzić, jeśli odpowiednio szybko wdroży się profilaktykę.
Nie zapominajmy, że fizjoterapeuta troszczy się o nasze kości, stawy i mięśnie, by działały jak najdłużej i jak najsprawniej. Wizyta w gabinecie fizjoterapeuty może okazać się ciekawym doświadczeniem.