Choć świadomość wśród społeczeństwa względem zdrowia wciąż rośnie, część osób nadal ma skłonności do bagatelizowania towarzyszących im dolegliwości Należy zdawać sobie sprawę, że nawet niepozorne objawy mogą prowadzić do wystąpienia poważniejszych schorzeń. Z tego powodu warto regularnie się badać. W jakich przypadkach udamy się do laryngologa?
Kiedy udać się do laryngologa?
Laryngolog zajmuje się leczeniem chorób gardła, krtani, nosa oraz uszu, a także problemami z kością skroniową, oskrzelami, jamą ustną czy językiem i gruczołami ślinowymi. Istnieje wiele specjalizacji tych lekarzy, którzy pomagają pacjentom z poszczególnymi schorzeniami. Przykładowo rynologia jest dziedziną operującą wyłącznie w zakresie diagnozowania i leczenia chorób nosa oraz zatok przynosowych. Do laryngologa warto umówić się na wizytę, gdy m.in. pogorszył się nam słuch, oddychanie sprawia nam trudności, mamy stale zatkany nos czy doświadczamy zawrotów głowy. Najczęściej taki lekarz zajmuje się leczeniem bólu gardła, chrypki lub krwawienia z nosa. Jednak można zwrócić się do niego także o pomoc, kiedy doświadczamy bezdechu, zaburzeń węchu i smaku, zaburzeń równowagi i problemów z migdałkami. Choroby laryngologiczne wiążą się z uciążliwymi kłopotami zdrowotnymi, a nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Doświadczony specjalista – laryngolog Szczecin – skutecznie zadba o stan naszego zdrowia, dobierając odpowiednie badania.
Jak przygotować się do wizyty?
Gdy umówimy się na wizytę u laryngologa, powinniśmy zadbać o kilka rzeczy. Przygotowanie się do przeprowadzanych badań nie jest trudne, a może ułatwić cały proces. Wizyta przypomina każdą inną, w której prawdopodobnie uczestniczyliśmy już niejednokrotnie. Laryngolog przeprowadza wywiad medyczny, podczas którego zbiera informacje o naszych objawach i historii leczenia. Z tego powodu warto mieć ze sobą potrzebną dokumentację, jeśli wcześniej mieliśmy już podobne problemy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach. Aby badania przebiegały sprawnie, warto wcześniej zadbać o oczyszczenie uszu z woskowiny oraz umyć dokładnie zęby i język. Dzięki temu będziemy czuć się komfortowo podczas przeprowadzania różnych badań.
Jakich badań można się spodziewać?
Warto zaznaczyć, że badania są bezbolesne, zatem nie trzeba bać się wizyty. Laryngolog najczęściej będzie chciał sprawdzić nasz nos, węzły chłonne, jamę ustną, krtań i uszy. Z pomocą prostych narzędzi oceni stan naszego zdrowia. Może się zdarzyć, że konieczne okaże się badanie USG, dzięki któremu lekarz dokładniej przyjrzy się zatokom przynosowym, śliniankom i węzłom chłonnym szyi. Należy liczyć się także z badaniami uzupełniającymi, które pozwolą lepiej zdiagnozować dany problem zdrowotny. W razie potrzeby możemy dostać skierowanie na RTG lub tomografię komputerową głowy i szyi. Z kolei sprawdzenie słuchu następuje dzięki tzw. audiometrii, a krtani i tchawicy za pomocą bronchoskopii. Przeprowadzone badania są także potrzebną profilaktyką w przypadku wykrywania zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej i gardła.
Artykuł sponsorowany